Clicked this video I regret nothing Food around universities

Clicked this video. I regret nothing. Food around universities in America is FREAKING EXPENSIVE, more so than in other parts of the world. Getting this same amount of food in my home city at the grocery near my college is about $27, which is the equivalent of 23 euros. If I want to eat any better than this, I’m spending closer to $35 to $40 a week on food. Because this grocery list doesn’t include milk or sugar (or bacon, the great american staple) at all.

The AMERICAN survival foods list:

Oats are also super cheap- get them.

Bananas are among the cheapest foods in the United States. Get a bunch that is super-green. They will ripen quickly.

Onions are also cheap, but so is garlic. Get a head of that along with your produce and you will thank me later. It lasts quite a while on the counter.

It’s actually cheaper to bake your own bread. Pick up some flour, yeast (If you have a place to get bulk yeast, USE IT.

Keep it in the fridge), and some baking soda. Basic bread is flour, yeast, and water. Basic soda bread is flour, baking soda, and buttermilk.

Know what’s cheaper than buying butter and buttermilk separately? Getting a quart of heavy cream and whipping it into butter. Voila! Buttermilk and homemade butter.

Carrots and potatoes are cheap, and so is celery. And with carrots, celery, and onions, you can make yourself some chicken soup, as long as you have some chicken.

Get quality help now
KarrieWrites
Verified

Proficient in: Apple

5 (339)

“ KarrieWrites did such a phenomenal job on this assignment! He completed it prior to its deadline and was thorough and informative. ”

+84 relevant experts are online
Hire writer

I’ve seen whole chickens for as cheap as five bucks. If you’re savvy, you can get a rotisserie chicken for even cheaper if you shop late in the day. Use the bones to make broth/stock.

Milk can be expensive- it varies, depending on how the farms are doing. Only ever get whole milk. Don’t believe that lowfat garbage. It’s a waste of your time and it’s bad for your cardiovascular system.

Make sure you keep a stock of brown sugar on hand. Why? Because it makes awesome strudel toppings, butterscotch sauce, and everything good in life.

Apples. They go at fifty cents apiece where I live. Peel and slice them, discarding the peels because they’re full of pesticides, and use the slices in an apple crisp (Lay out in a baking dish, smother in cinnamon and sugar, top with oats, brown sugar, and butter. Bake. Enjoy.). Use the cores to boil into apple core jelly.

Pay attention to seasonal produce. Winter squash in the fall (makes GREAT pies and you can eat the seeds for a snack), salad greens in the summer, dark greens and roots in the winter, and literally everything in the spring/early summer.

If you can get mushrooms on the cheap, get them. They work great in stretching out your meat supply, and making it taste better, too.

Basic sausage is also cheap in America. Pick up some of middling quality and you’re good to go.

Don’t forget the cheese!

Avoid instant ramen at all costs. You can actually save money by getting plain pasta (which has several servings for under a dollar), boiling it in water with baking soda added, and there you go, ramen-ized pasta. Add to broth and add in eggs, meat, mushrooms, chopped spring onions, etc. Whatever you do to pimp your ramen.

Fish is expensive in America, and the cheap kind is usually full of mercury. Don’t bother. Your best bet is probably going to be canned mackerel. See below:

Get some of those boxes of jiffy mix, the kind for corn muffins. You can mix a box of jiffy mix, an egg or two, some chives, and a can of mackerel, and it makes some pretty awesome fish fritters.?

Cite this page

Clicked this video I regret nothing Food around universities. (2019, Dec 14). Retrieved from http://paperap.com/clicked-this-video-i-regret-nothing-food-around-universities-best-essay/

Let’s chat?  We're online 24/7